Зубні коронки: кращий варіант протезування для складних випадків

Якщо зуб сильно пошкоджений і не підлягає реставрації за допомогою пломби, але корінь ще цілий, допоможе коронка. Міні-протез у вигляді ковпачка позбавить від естетичного дефекту, поверне зубу втрачені функції, запобіжить його подальше руйнування. У статті ми розповімо про те, які бувають зубні коронки, з яких етапів складається процедура їх установки, поговоримо про переваги і недоліки цього способу протезування, а також про вартість послуги.

Види зубних коронок по матеріалу виконання

Ще кілька десятиліть тому не існувало альтернативи металевим коронкам. Сьогодні ж в розмаїтті матеріалів можна заплутатися. Металокерамікою вже нікого не здивувати: досягнення в області ортопедичної стоматології дозволили створити протези з цільної кераміки, цирконію, оксиду алюмінію і т. Д. Класифікація зубних коронок в залежності від матеріалу, з якого вони виготовлені, зорієнтує читачів у виборі.

Металеві

Зубні коронки з золота і медичних сплавів йдуть в історію, хоча у них переваги. По-перше, металеві протези міцні і можуть прослужити не один десяток років. По-друге, вони добре відновлюють функції зубів, точно повторюють їх форму, як і будь-які інші коронки. Але з естетичної точки зору ці протези залишають бажати багато кращого. З тих пір як з’явилися сучасні матеріали для зубних коронок, золото і медичні сплави практично перестали використовувати в чистому вигляді, тобто без облицювання.

Металопластмассові

Такі коронки являють собою металевий каркас з пластмасовим покриттям. Вони дуже доступні за ціною, до того ж практично невагомі. Це дозволяє використовувати металлопластмассовиє коронки при зубної імплантації ставити на імплантати відразу після їх імплантації. Через малу вагу вони не роблять надмірного тиску на ще не зрослися з кісткою титанові коріння. Правда, металлопластмассовиє коронки недовговічні (термін служби не довше п’яти років), не дуже міцні. При вживанні фарбувальних продуктів пластмаса вбирає пігменти і набуває небажаний колір. Зате їх можна відреставрувати прямо в роті пацієнта, що плюсом даного варіанту.

Металокерамічні коронки

Основою конструкції служить каркас, виконаний з медичного сплаву (хром з кобальтом або нікелем, сплави дорогоцінних металів). На нього нанесена оболонка з декількох шарів кераміки. Для кращого зчеплення матеріалів вироби піддають високотемпературному випалу.

Не так давно металокерамічні коронки користувалися величезною популярністю. Плюси у них дійсно особливо в порівнянні з вищеописаними варіантами. Перш за все, вони стосуються краси. Металокерамічні зубні коронки якісно імітують фактуру і колір емалі. Матеріал сумісний з тканинами організму, не токсичний. Термін служби таких протезів досягає 10-12 років.

Але з плином часу виявилися і мінуси зубних коронок з металокераміки. По-перше, облицювання не завжди витримує підвищені навантаження: з плином часу на поверхні можуть з’являтися відколи. По-друге, метал трохи просвічує крізь керамічне покриття, псуючи зовнішній вигляд виробу (якщо каркас виконаний не з дорогоцінного металу). По-третє, з часом у краю ясен може оголитися металева основа, що теж не кращим чином позначається на естетиці. Оголений метал викликає неприємний присмак у роті, іноді призводить до алергії. Тому тепер, коли з’явилися більш сучасні альтернативні варіанти, металокераміку вже не визнають найкращим матеріалом для зубних коронок.

Це важливо

Сучасні металокерамічні коронки створюються з так званим виступом або плечової масою. У них зовнішній шар кераміки знизу огинає і закриває метал. Тому проблеми оголення підстави, посиніння ясна при виборі таких коронок зводяться нанівець. Звичайно, коронки з плечової масою дорожчі, так як вимагають ретельного опрацювання.

Металокомпозитні

Металокомпозитні коронки конструктивно нагадують металокерамічні. Їх каркас також виконаний зі сплаву кобальту і хрому. А ось як облицювання використано багатошарове покриття з фотополімерного композитного матеріалу, який стає твердим під впливом ультрафіолету. Властивості цього складу дозволяють зробити підставу більш тонким, ніж в металокерамічних коронках. Завдяки цьому каркас в меншій мірі просвічує крізь облицювання.

Металокомпозитні протези виглядають естетично, за кольором вони майже не відрізняються від натуральної зубної емалі (відтінок підбирають індивідуально). Такі коронки міцні, зносостійкі і довговічні: термін служби при правильному догляді становить 7-10 років. Ще одне їх перевага універсальність. Протези з композитних матеріалів можна встановлювати на моляри, передні і бічні зуби, а також на імпланти, в тому числі відразу після їх імплантації.

Але і цей варіант не зовсім ідеальний. Світлові композити вбирають пігменти, що містяться в чаї, каві, червоному вині та інших фарбувальних продуктів. Так що згодом коронки можуть втратити свою білизну. Також, не вирішена проблема непереносимості металевого сплаву.

Безметалева керамика

Як можна помітити, недоліки перерахованих вище варіантів пов’язані переважно з тим, що в їх складі міститься метал. Новітні досягнення ортопедичної стоматології дозволили вирішити і цю проблему. Сучасні зубні коронки — повністю безметалеві. Що стосується основного матеріалу, то тут кілька варіантів.

Кераміка

Високоміцний фарфор (а це те саме, що і кераміка), який застосовується в стоматології, здатний витримувати значні навантаження. Однак цельнокерамические коронки найчастіше встановлюють на передні зуби. Для молярів використовують більш міцні протези з каркасом з цирконію.

У плані естетики жоден з описаних вище матеріалів не зрівняється з керамікою. На відміну від металокераміки, фарфор пропускає світло подібно натуральної емалі. Відтінок, точно співпадає з природним, не змінюється протягом усього терміну служби. Відрізнити Суцільнокерамічні коронку від здорового зуба практично неможливо.

Фарфор — гіпоалергенний і нетоксичний матеріал. При носінні керамічних коронок не виникає запальних процесів в порожнині рота. Протези щільно прилягають до ясен, захищають здорову частину зуба від карієсу. При носінні порцелянових коронок немає дискомфорту, відчуття абсолютно природні.

Велика перевага керамічних коронок в порівнянні з металокерамікою полягає в тому, що при їх установці часто не потрібно видалення пульпи. Зуб під протезом залишається живим, що захищає його від передчасного руйнування.

Єдиний мінус класичної кераміки — недостатня міцність порівняно з металом. Саме тому коронки з неї встановлюють на передні зуби.

На замітку

Не так давно з’явилася пресована кераміка IPS E.max, яка сьогодні все більше витісняє класичний матеріал. Вона позбавлена ​​тієї кількості пір, яке присутні в кераміці — це досягається за рахунок того, що матеріал проходить через пресування, тобто ущільнення. З цієї причини така кераміка набагато міцніша. Ну а естетика зберігається на тому ж високому рівні.

діоксид цирконію

На сьогоднішній день діоксид цирконію — найсучасніший матеріал для виготовлення зубних коронок. Це високоміцне речовина, біологічно сумісний з тканинами людського організму і не викликає алергії. Цирконієві коронки володіють усіма перевагами керамічних: вони настільки ж природно і красиво виглядають, так само легкі і зручні. Колір протеза в точності відповідає відтінку емалі. Оскільки матеріал відрізняється підвищеною твердістю і міцністю, коронки з діоксиду цирконію встановлюють не тільки на передні, а й на жувальні зуби, а також на імпланти.

Спочатку діоксид цирконію використовувався в якості основи під облицювання керамікою. Така технологія поширена і сьогодні. Але останні розробки ортопедичної стоматології, наприклад цирконій Prettau, дозволили виготовляти коронки з чистого діоксиду. Вони служать ще довше, оскільки виключається ймовірність відколів облицювання.

На замітку

Конструкції з пресованої кераміки і діоксиду цирконію виробляють з цифрових технологій. Це зводить до мінімуму похибки, обумовлені людським фактором, тому пацієнт швидко звикає до коронок і не відчуває жодних неприємних відчуттів при їх носінні.

Оксид алюмінію

Оксид алюмінію, як і діоксид цирконію, міцний, гіпоалергенний, характеризується високою биосовместимостью. З нього також роблять зубні коронки з відмінними естетичними властивостями. Оксид алюмінію більш прозорий, ніж діоксид цирконію, але дещо менш міцний. Тому коронки з цього матеріалу найчастіше встановлюють на передні зуби. Правда, в сучасній стоматології він зустрічається рідше.

Ця коротка характеристика показує, що найбільш оптимальні за всіма показниками безметалеві зубні коронки. З точки зору естетики вони не мають аналогів. Перед установкою цирконієвих і керамічних протезів не потрібно так сильно обточувати зуби, як у випадку з металокерамікою. Технологія виготовлення безметаллових протезів складна, тому вони дорожче металокерамічних. Але цей відносний мінус повністю компенсується їх високою якістю і тривалим терміном служби.

Технологія установки зубних коронок

Процес протезування зубів складається з декількох етапів і займає не один день. Особливості залежать від виду коронок, але в цілому технологія така:

 1. Огляд стоматолога. Лікар оцінює стан проблемного зуба і ротової порожнини в загальному, виконує рентгенівське дослідження для виявлення можливої ​​прихованої патології, підбирає оптимальну тактику протезування. Тривалість огляду в середньому півтори години.
 2. Підготовка. Перш за все проводять санацію ротової порожнини, лікують карієс і інші захворювання, якщо вони При необхідності виконують депульпірування. Якщо частина зуба над коренем сильно пошкоджена, створюють опору для майбутньої коронки у вигляді штифта або культевой вкладки спеціальної конструкції з двох частин (внутрішньої і зовнішньої), яка служить для фіксації протеза. Тривалість етапу підготовки залежить від стану ротової порожнини і становить від одного дня до декількох тижнів.
 3. Обточування опорного зуба. Цей захід потрібна, щоб забезпечити міцну фіксацію протеза. При установці безметаллових конструкцій обточування мінімально. Процедура триває близько години.
 4. Виконання зліпка і моделі. Зліпок знімають не тільки з опорного і сусідніх зубів, але і з протилежної щелепи. На основі гіпсової створюють комп’ютерну 3D-модель майбутньої коронки.
 5. Виготовлення коронки. Потрібний відтінок підбирають за шкалою тонів. В період виготовлення постійного протеза пацієнт носить тимчасові пластикові коронки.
 6. Примірка і пробна фіксація. Пацієнт повинен оцінити, чи щільно прилягає коронка, не створює чи вона дискомфорту при розмові, прийомі їжі.
 7. Постійна фіксація. Якщо випробування пройшло успішно, лікар закріплює коронку стоматологічним цементом.

Переваги та недоліки коронок

Установка зубних коронок — популярний спосіб протезування, що пояснюється рядом переваг:

 • Коронка допомагає відновити сильно зруйнований зуб, який не підлягає реставрації шляхом пломбування або нарощування.
 • Сучасні види коронок за зовнішнім виглядом неможливо відрізнити від здорових зубів.
 • Даний тип протезів повністю відновлює не тільки форму і зовнішній вигляд, але також функції зуба.
 • Коронки сприяють правильному розподілу жувального навантаження, захищають зуби від подальшого руйнування.
 • Цей спосіб дозволяє відновлювати кілька зубів одночасно (мостовидні протези). Коронки встановлюються на два опорних зуба, а проміжна частина реконструює зовнішній вигляд і функції відсутніх зубів.
 • Протипоказань до установки коронок небагато.

У той же час установка і носіння коронок пов’язані з деякими складнощами:

 • Підготовка до протезування вимагає обов’язкового обточування зубів.
 • Помилки, допущені в процесі протезування, можуть привести до руйнування зуба під коронкою. Неякісна пломбування каналів, недостатньо пролікований карієс, опік пульпи під час препарування призводять до того, що зуб під протезом починає хворіти. Цих неприємностей можна уникнути, якщо звернутися в професійну клініку до досвідчених лікарів.
 • Якщо корінь зуба зруйнований, просто поставити коронку не вийде. У таких випадках корінь видаляють, а реконструкцію проводять шляхом установки мостовидного протеза або імпланта. Другий спосіб краще, оскільки повністю відновлює функції зубів і сприяє рівномірному розподілу навантаження при жуванні. До того ж імпланти відрізняються більш тривалим терміном служби.

Ціна питання і впливають на неї фактори

Вартість зубної коронки залежить перш за все від матеріалу і технології виробництва протеза. Сучасні стоматологічні конструкції з кераміки і діоксиду цирконію складні у виготовленні, тому не можуть коштувати дешево.

Металокерамічна коронка на основі кобальто-хромового сплаву обійдеться в середньому в 3000-4500 гривень. При виготовленні каркаса з дорогоцінних металів вартість зростає приблизно до 8 000-10 000 гривень за одиницю.

Ціна зубних коронок з цільної кераміки і діоксиду цирконію починається приблизно від 6 000 грн. При цьому пресована кераміка обійдеться дорожче — така коронка коштує від 8 000 грн.

Найдорожчі протези — металлопластмассові. Їх вартість коливається в районі 1500-2500 грн. і рідко перевищує цю межу.

Фактори ціноутворення, крім матеріалу і технології, — це рівень стоматологічної клініки, кваліфікація лікаря і зубного техніка. Вибір медичного закладу з хорошою репутацією і висококласним персоналом є гарантією якості послуги.

Багато стоматологічні клініки регулярно проводять акції і надають персональні знижки. Має сенс використовувати цей шанс заощадити, особливо якщо потрібно встановити не одну, а кілька коронок.

Зубні коронки — це відносно недорогий, естетичний і майже універсальний спосіб протезування зубів. Вони допомагають не тільки відновити жувальні і мовні функції, але і домогтися ідеальної посмішки. Бувають ситуації, коли коронку встановити неможливо і потрібно імплантація. Але в кожному такому випадку питання вирішується індивідуально лікарем-стоматологом.

 

Share:

Добавить комментарий

Color Skin

Nav Mode

Call Now Button